User:Rootsrat/STEP Polish

From Step Mods | Change The Game"User" is not in the list (BeyondSkyrim, Fallout3, Fallout4, FalloutNV, Morroblivion, Morrowind, Oblivion, Skyblivion, SkyrimLE, SkyrimSE, ...) of allowed values for the "Game" property.

Warning-Logo.png

WARNING

This guide is out of date and is NOT supported! It may contain information that is incorrect or not in line with the current state of the game.
[[User:|Go to the latest supported User Guide]].

O projekcie STEP[edit]

Tytułem wstępu

STEP jest wyczerpującym i szeroko zakrojonym poradnikiem, który ma na celu uzupełnienie gry TES V: Skyrim o najlepsze modyfikacje (zwane potocznie modami) oraz optymalizację ustawień. Głównym założeniem projektu jest zachowanie wierności oryginalnej zawartości Skyrima, przy jednoczesnym wzbogaceniu wrażeń wizualnych i dźwiękowych oraz poprawieniu błędów w mechanice gry.

Autorem projektu jest TheCompiler, całość jest jednak pracą zbiorową, powstałą przy udziale społeczności modderskiej, ochotników posiadających wiedzę techniczną oraz administratorów projektu. Celem STEP-a jest zapewnienie sprawdzonych i przetestowanych metod, które pozwolą na instalację i utrzymanie wzbogaconego o modyfikacje Skyrima. W poradniku przedstawiamy w sposób szczegółowy, jak zrobić z oryginalnej instalacji wzbogacony „szablon” czy też „podstawkę” gry, którą później można wykorzystać do instalacji kolejnych modów. Niedoświadczonym użytkownikom zalecamy dokładne stosowanie się do instrukcji "krok-po-kroku" zawartych w poradniku, natomiast bardziej zaawansowani gracze mogą użyć STEP-a jako ogólnych wytycznych do modowania swojej gry.

W celu zebrania informacji odpowiedniej jakości (czyli takich, które jak najlepiej spełnią oczekiwania użytkowników), zespół projektu STEP współpracuje ze społecznością modderów poprzez szczegółowe recenzje, opinie i sugestie wymieniane i omawiane wspólnie na Forum Społeczności STEP. Na forum obowiązuje regulamin, z którym należy się zapoznać (cała strona funkcjonuje wyłącznie w języku angielskim). Po rejestracji można się już cieszyć pełnym dostępem do wszelkich udostępnianych informacji, a w razie problemów - liczyć na chętną do pomocy ekipę. W celu porównania jak wygląda Skyrim przed i po instalacji STEP-a, możecie sprawdzić zrzuty ekranu na stronie Nexus, ale tak naprawdę jedyny sprawdzony sposób na doświadczenie, czym naprawdę jest STEP, to wypróbowanie go!

Ucieszymy się z każdego wsparcia finansowego Projektu STEP - datki przeznaczane są na utrzymanie serwera, domeny i zarządzanie projektem.


Wytyczne projektu STEP[edit]

Zobowiązania

Podstawą projektu jest wzbogacenie oryginalnej wersji gry Skyrim na komputery PC poprzez...

 • zamianę tekstur na lepsze, przy minimalnej utracie wydajności gry
 • konsekwentny i logiczny dobór modyfikacji graficznych i dźwiękowych w celu poprawienia klimatu rozgrywki
 • poprawienie komfortu UI i systemu menu
 • wybór modyfikacji naprawiających błędnie funkcjonujące aspekty mechaniki gry

Projekt NIE dotyczy modyfikacji, które...

 • wprowadzają zmiany sprzeczne z założeniami oryginalnej wersji gry oraz uniwersum The Elder Scrolls
 • wprowadzają do gry erotykę oraz podmieniają modele kobiecych postaci
 • podmieniają muzykę z oryginalnego produktu
 • diametralnie inegrują w sposób rozgrywki

STEP w wersjach Wydajnościowej, Podstawowej i Ekstremalnej[edit]

Projekt STEP oferuje 3 różne wersje. Instalacja modów oznaczonych jako "Core" (zielony pasek przy nazwie moda) jest niezbędne i wymagana do poprawnego funkcjonowania wszystkich trzech wersji STEP. Pozostałe mody nie są niezbędne, aczkolwiek Ekipa projektu STEP gorąco poleca ich instalację. Poszczególne wersje STEP zostały stworzone z myślą o wydajności, w zależności od możliwości komputera gracza:

Wersja Wydajnościowa: Jedynie mody oznaczone jako "Core". Wybór opcji wydajnościowej dla wszystkich modów.
Czyli: "Z litości nie będę katował procesora i karty graficznej, ale muszę mieć STEP!"
Wersja Podstawowa: Mody oznaczone jako "Core" oraz dowolne mody dodatkowe. Wybór opcji wydajnościowej lub średniej jakości, jeśli to tylko możliwe.
Czyli: "Mój komputer daje radę, ale nie zniosę, jeśli gra będzie się choć trochę zacinać!"
Wersja Ekstremalna: Wszystkie mody oznaczone jako "Core" oraz wszystkie mody dodatkowe. Wybór opcji oferujących najwyższą jakość, jeśli to możliwe.
Czyli: "Posiadam superkomputer!"


KROK 1[edit]

Konfiguracja przed instalacją

Wymagania[edit]

 • Oficjalny Patch v1.8
 • Cierpliwość i szczegółowe wykonywanie instrukcji krok-po-kroku
Info-Logo.png
NOTE:
Oficjlane dodatki do gry (DLC) NIE SĄ wymagane do instalacji STEP, ale można je mieć zainstalowane.

System[edit]

Poradnik STEP został napisany z myślą o komputerach posiadającyh poniższe (lub porównywalne) parametry:

 • Windows 7
 • Intel i5/i7 quad core
 • 4+ GB pamięci RAM
 • Karta graficzne 1+ GB VRAM (DDR5)
 • Rozdzielczość ekranu: 1680x1050
Info-Logo.png
NOTE:
Użytkownicy posiadające słabsze komputery powinni zainstalować STEP w wersji Wydajnościowej. Więcej informacji tutaj.

1.A. Instalacja platformy Steam oraz Skyrima[edit]

Niniejszy poradnik zakłada, że użytkownik zainstalował aplikację Steam zgodnie z Poradnikiem Instalacji Skyrima (chwilowo dostępny jedynie w wersji angielskiej). Zalecamy poświęcić trochę czasu na poprawną instalację i konfigurację zarówno platfortmy Steam jak i samego Skyrima, według instrukcji zawartych w poradniku.

UWAGA! Ważnym jest, żeby dalszą instalację STEP przeprowadzać na ŚWIEŻYM, NOWO ZAINSTALOWANYM SKYRIMIE! Ewentualnie można spróbować przywrócić Skyrima do podstawowej, świeżej wersji według tego poradnika (w jęz. angielskim).

UWAGA! Poradnik STEP przeznaczony jest do gry w wersji angielskiej. Autor tego tłumaczenia posiada grę właśnie w takiej wersji i nie gwarantuje, że Projekt STEP będzie w pełni funkcjonalny w polskiej wersji gry. Wiele z modów zawartych w poradniku podmienia opisy przedmiotów, ras itp. Autor tłumaczenia nie wie, jaki wpływ na polską wersję gry będą miały mody tego typu i nie bierze odpowiedzialności za wszelkie ewentualne problemy, które wynikną z tego tytułu.

1.B. Opcje Menu Startowego Skyrima[edit]

1.B.1. Ustawienia Menu Startowego[edit]

 1. Uruchom Skyrima przez aplikację Steam i kliknij na [Options (Opcje)]. Spowoduje to utworzenie plików konfiguracyjnych (tzw. pliki INI) i automatyczne ustawienie opcji gry zgodnie z wykrytym sprzętem. Powstaną również wpisy w Rejestrze Windowsa, które będą niezbędne do działania pomocniczych programów, niezbędnych w dalszej części poradnika.
 2. Kliknij przycik [Ultra].
 3. Antialiasing ustaw na 4. Różnica między 4 a 8 próbkami jest na bardzo subtelna i niewarta utraty wydajności, którą powoduje (zgodnie z Poradnikiem Tweakguides). W celu ostatecznej poprawy wydajności obniż wartość z 4 do 2. UWAGA: Jeśli używasz SMAA, ustaw Antialiasing na ZERO.
 4. Anisotropic Filtering (Filtrowanie Anizotropowe) ustaw na 16 (ustawienie na 8 nieznacznie poprawi wydajność gry).
 5. Kliknij przycisk[Advanced (Zaawansowane)] i upewnij się, że opcja FXAA jest ODZNACZONA. FXAA pogarsza efekt Filtrowania Anizotropowego, jak również ogólną jakość tekstur. Oferuje co prawda znaczący wzrost wydajność w stosunku to Antyaliasingu, ale widocznie zmniejsza jakość. UWAGA: SMAA jest nieco lepszą alternatywą dla FXAA.
  • Rozważ ustawienie jakości cieniowania na 'High' (Wysokie) zamiast na 'Ultra', jeśli masz kartę graficzną z mniej niż 1 GB VRAM (STEP w wersji Wydajnościowej) lub pozostaw ustawienie 'Ultra' dla wersji Ekstremanlen STEP.
  • Under [View Distance], make sure Object Detail Fade is UN-checked and adjust grass to 100% with all other settings around 50%.NOTE: High-end systems can handle max view distances just fine.
 6. Wyjdź z menu opcji i kliknij "Play". Spowoduje to utworzenie niezbędnego pliku konfiguracyjnego i wpisów w rejestrze Windows, wymaganych przez niektóre z aplikacji opisanych w dalszej części poradnika. Wbrew powszechnemu mniemaniu uruchomienie gry nie jest wymagane do utworzenia plików INI.

1.C. Ustawienia ekranu i karty graficznej.[edit]

1.C.1. Posiadacze kart Nvidia[edit]

 1. Pobierz i zainstaluj najnowsze sterowniki (wersję beta, jeśli jest dostępna).
 2. Pobierz program Nvidia Inspector.
 3. Przeczytaj Wiki Poradnik Nvidia Inspector Wiki (tylko w jęz. angielskim).

1.C.2. Posiadacze kart ATI[edit]

 1. Pobierz i zainstaluj najnowsze sterowniki (wersję beta, jeśli jest dostępna).
 2. Uruchom Catalyst Control Center i kliknij przycisk [Preferences] w prawym górnym rogu. Wybierz Advanced View.
 3. Po lewej stronie, w sekcji Gaming wybierz 3D Application Settings.
  • Ustaw anti-aliasing i anisotropic filtering tak samo jak w opcjach Skyrima powyżej.
  • Ustaw [Tessellation] na AMD Optimized
  • Ustaw [Catalyst A.I.] na najwyższe ustawienia tekstur i zaznacz Enable Surface Format Optimization
  • Ustaw [Wait for vertical refresh] na Quality
  • Ustaw [Anti-Aliasing Mode] na Multi-sample AA
  • Zaznacz opcję Triple buffering w [OpenGL Settings]

1.C.3. Ekran[edit]

Skonfiguruj ustawienia ekranu monitora używając narzędzia Windowsa.

 • Najpierw użyj jednego z wbudpwanych ustaweń konfiguracyjnych
 • Następnie powtórz proces kalibracji przy użyciu narzędzi dostępnych z poziomu sterownika karty graficznej
 • Za każdem uruchom wszystkie opje kalibrowania monitora, zwracając szczególną uwagę na ustawienia gamma, jasności i kontrastu.

1.D. Benchmark Wydajności[edit]

Poniższa procedura jest bardzo ważna, jeśli chodzi o ustalenie podstawowej wydajności systemu, jak również bardzo pomocna dla ekipy projektu STEP w ustaleniu rozrzutu wydajności wśród użytkowników. Dane te pozwalają nam na dokładniejsze ustalenie wymagań dla przyszłych wersji STEP. Wkład użytkowników w benchmarki jest bardzo ceniony i ma dużą wagę dla jakości projektu!

Następujące kroki powinny być jak dotąd zakończone:

 • "Czysta" instalacja aplikacji STEAM oraz Skyrima,
 • Podstawowa konfiguracja opcji gry, wygerenowane pliki INI,
 • Konfiguracja karty graficznej oraz kalibracja monitora.

Jest to idealny wręcz moment na zebranie podstawowych danych dotyczących wydajności, jeśli chodzi o Skyrima. Wszelkie kolejne zmiany konfiguracyjne będą wprowadzane ręcznie. Zmiany te mogą mieć znaczący wpływ na wydajność naszego systemu. Ten pierwszy, podstawowy benchmark pozwoli zebrać cenne informacje na temat ustawień i środowiska gry. Najlepszy czas na wykrycie wszelkich problemów ze sterownikami, niekompatybilnych aplikacji, problemów ze sprzętem oraz innych defektów jest teraz, kiedy gra jest jeszcze niezmodowana, ponieważ tego typu problemy będą znacznie trudniejsze do zidentyfikowania w późniejszej fazie, kiedy zaczniemy instalować nasze modyfikacje. Zaleca się, aby użytkownik wykonał poniższe kroki za każdym razem, kiedy zmieniane są pliki konfiguracyjne INI oraz po ukończeniu instalacji modów z każdej sekcji poradnika STEP.

Poniższa ikona pojawia się w poradniku za każdym razem, kiedy zaleca się wykonanie benchmarka:

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


Poniżej przedstawiamy cały proces wykonania standardowego benchmarka wydajności, do celów projektu STEP:

 1. Sprawdź czy w tle działają jakieś niepotrzebne programy, aplikacje i procesy. Sprawdź, czy możliwe jest nadanie programowi antywirusowemu niskiego priorytetu lub ustawienie go na "tryb gry" ("game mode"). Wszystkie procesy działające w tle zabierają część zasobów komputera, które mogłyby zostać wykorzystane przez Skyrima. Zwiększają one również prawdopodobieństwo niestabilniści gry. Oczywiście procesy w tle mogą być spokojnie uruchomione, należy jednak zawsze wiedzieć jakie to procesy, co później pomoże wyeliminować źródła ewentualnych problemów.
 2. Jeśli zainstalowałeś niedawno jakieś modyfikacje i JEŚLI NIE UŻYWASZ DYSKU SSD, zdefragmentuj dysk twardy, na którym zainstalowana jest gra. Pomoże to uniknąć "szarpania" podczas rozgrywki (krótkie, ale częste zacinanie się gry). UWAGA! NIGDY NIE DEFRAGMENTUJ DYSKÓW SSD!!!
 3. Uruchom Fraps w celu pomiaru FPS (klatek na sekundę). Skonfiguruj zapis pliku dziennika (output log file).
 4. Uruchom GPU-z w celu dokonania pomiarów wydajności GPU (procesora na karcie graficznej) oraz pomiarów wydajności pamięci. Skonfiguruj zapis pliku dziennika. Wybierz następujące parametry (Sensors > Log to File; zapis każdego z parametrów może być ustawiony poprzez odpowiedni wybór z rozwijanego menu):
  • GPU Core Clock (MHz)
  • GPU Temperature (°C)
  • GPU Load (%)
  • Memory Usage (Dedicated) - (czyli pamięć RAM na karcie graficznej, tzw. VRAM)
  • Memory Usage (Dynamic) - (czyli ilość VRAM odpwrowadzanej do - o wiele wolniejszej - pamięci systemowej RAM)
 5. Uruchom Skyrima i rozpocznij nową grę. Kiedy gra się załaduje i pojawi się dźwięk oraz licznik FPS, wciśnij przycisk rozpoczynający benchamrk FRAPS (domyślnie F11).
 6. Pozwól grze potoczyć się do pierwszego autosave'u - tuż przed zeskoczeniem z wozu - po czym ponownie wciśnij klawisz benchamrka FRAPS. Spowoduje to zatrzymanie aplikacji. Powinno upłynąć około 240 sekund od pierwszego uruchomienia benchamrka.
 7. Wyjdź z gry najszybciej jak to tylko możliwe i natychmiast zamknij aplikację GPU-z - spowoduje to zaprzestanie dalszego zapisu informacji do pliku dziennika.
 8. Otwórz plik dziennki GPU-Z. Odszukaj miejsce, gdzie wartość GPU Core Clock po raz pierwszy osiąga maksymalną wartość oraz miejsce, gdzie wartości GPU Load oraz Dedicated Memory osiągają maksymalne wartości i pozostają na w miarę niezmiennym poziomie. (Powinno to być około 50-90 wierszy od początku dziennkia). Wykasuj wszystkie poprzedzające wiersze.
 9. Przejdź do końcowej części dziennkia i wyszukaj miejsce, gdzie wartości dla GPU Load oraz Dedicated Memory zaczynają maleć (dzieje się to, kiedy włączamy menu i wychodzimy z gry; zwykle jest to około 20-40 wierszy danych, zależnie od tego ile czasu zajęło nam wyjście z gry i wyłączenie GPU-Z). Wykasuj wszystkie wiersze poniżej. Plik dziennika GPU-Z jest teraz wyczyszczony z "brudnych" danych.
 10. Przenieś dane z dziennika GPU-Z do arkusza kalkulacyjengo i oblicz średnią wartość oraz maksymalną dewiację dla następujących danych:
  • GPU Load
  • GPU Temperature
  • Memory Usage (Dedicated)
  • Memory Usage (Dynamic)
 11. Otówrz log FPS Fraps i przekopiuj dane do nowej kolumny w arkuszu z danymi GPU-Z.
 12. Przykładowy arkusz do pobrania.
 13. Powyższy akrusz zawiera kilka kolumn oraz około 200 wierszy z danymi. Odpowiednie statystyki to mean (czyli średnia) oraz standard deviation (czyli pomiar rozbieżności danych względem średniej). Można je obliczyć przez użycie następującej formuły (większośc programów powinna ją rozpoznać):
 =AVERAGE(A2:A240)
 =STDEV(A2:A240)
Example benchmarks

Wyniki przykładowych benchmarków użytkowników:

Kelmych
techangel85
z929669

1.E. Instalacja Aplikacji Użytkowych[edit]

1.E.2. Better Oblivion Sorting Software[edit]

Better Oblivion Sorting Software (BOSS) jest jednym z najniezbędniejszych narzędzi służącym do zarządzania modami (pluginami) do Skyrima. Jego główną funkcją jest zapewnienie właściwej kolejności ładowania modów podczas uruchamiania gry (tzw. Load Order) oraz nadanie modom tzw. Bash Tags. Służy również do identyfikacji tych pluginów (czyli plików ESP i ESM, które są częścią modów), które wymagają wyczyszczenia oraz podjęcia innych, specjalnych akcji (więcej o tym wkrótce). Pobierz program BOSS i zainstaluj zgodnie z instrukcjami autora.

1.E.3. BOSS Userlist Manager[edit]

Boss Userlist Manager (BUM) jest narzędziem pomocniczym dla BOSSa - dostarcza graficzny interfejs oraz możliwość ręcznej edycji masterlisty - czyli pliku, którego BOSS używa do zdefiniowania kolejności wgrywania modów podczas uruchamiania gry (ponownie: Load Order).

1.E.4. Programy zarządzające modami (Mod Managers)[edit]

Istnieje kilka aplikacji, które służą zarządzaniu modami i instalacją STEP-a. Co prawda modyfikacje do Skyrima mogą być również zainstalowane "ręcznie", bez pomocy programów - ale ze względów technicznych nie jest to zalecane. STEP jest skomplikowanym przedsięwzięciem i odpowiednie programy są niezbędne, aby instalcja i setup przebiegły sprawnie i bez problemowo. Program typu mod manager sprawia, że deinstalacja czy też aktualizacje modów przebiegają w znacznie prostszy i kontrolowany sposób. Czynności te są praktycznie niemożliwe do poprawnego wykonania bez użycia mod managera.

 • Wrye Bash
Wrye Bash (WB) jest prawdopodobnie najbardziej zaawansowaną aplikacją, służącą to zarządzania modami. Program posiada mnóstwo opcji, które są przydatne zarówno dla użytkowników, jak i dla autorów modów. Dosyć wyczerpujący poradnik (w języku angielskim) znajdziecie Wrye tutaj. Poradnik jest napisany w kontekście projektu STEP.

W chwili obecnej Wrye Bash nie posiada zautomatyzowanego systemu aktualizacji modów kompatybilnego z serwisem Nexus, tak więc wszelkie update'y muszą być przeprowadzone przez samego użytkownika. Aktualizacje modów nie są niezbędne przy projekcie STEP, a ekipa STEP wręcz ODRADZA zamodzielną aktualzację pojednynczych modów. Nowe wersje modów są zawsze sprawdzane i testowane przez ekipę projektu zanim zostaną dopuszczone do kolejnej wersji STEP, w celu uniknięcia potencjalnych konfliktów i błędnego działania gry.

 • Mod Organizer
Mod Organizer (MO) jest programem, który posiada szeroki wachlarz różnorakich funkcji i możliwości. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wirtualizacji folderów z zasobami Skyrima, co pozwala na utrzymanie faktycznego folderu z grą w "czystości". Dzięki tej funkcji program pozwala również na stworzenie kilku profilów, każdy z różnym zestawem aktywnych modów. MO umożliwia również integrację z serwisem Nexus, co pozwala na łatwe i zautomatyzowane aktualizaje modów. Poradnik Mod Organizer jest oczywiście dostępny w serwisie STEP.
 • Nexus Mod Manager
Warning-Logo.png
WARNING:
The Nexus Mod Manager (NMM) nie ma wsparcia ze strony ekipy projektu STEP! Powodem jest bark niezbędnych, zaawansowanych funkcji pozwalających na bezproblemową instalację wszystkich niezbędnych modów projektu STEP.

1.E.5. TES5Edit[edit]

TES5Edit to narzędzie, które pozwala na "naprawę" pluginów (plików .esp, które są częścią większości modów) w celu uniknięcia problemów podczas gry. Prawdopodobieńtwo zawieszenia się gry (czasami tuż po uruchomieniu!), wystąpienia błędów i konfliktów wzrasta proporcjonalnie do liczby aktywnych modów. Niezbędne jest więc "wyczyszczenie" niektórych pluginów. Wspomniany wcześniej BOSS potrafi zidentyfikować pluginy, które wymagają czyszczenia. Poradnik (w języku angielskim) jak wyczyścić mody znajduje się tutaj.

1.F. Dostosowanie plików INI[edit]

Pliki konfiguracyjne INI używane są do dostosowania i ręcznej konfiguracji wielu aspektów gry oraz wspomagają działanie niektórych modów. Poniższe modyfikacje plików INI mają zastosowanie w wersji Podstawowej STEP. Wersja Wydajnościowa będzie wymagać obniżenia niektórych parametrów ustawień, natomiast przy wersji Ekstremalnej STEP można te ustawienia zwiększyć, aby uzyskać lepsze efekty w grze.

Pliki konfiguracyjne INI Skyrima znajdują się w jednym z następujących katalogów, zależnie od używanego systemu operacyjnego: "Documents/My Games/Skyrim" or "My Documents/My Games/Skyrim,". Standardowe pliki INI zostały utworzone podczas akcjom podjętym w części 1.B poradnika. Poniższe modyfikacje bazują na założeniu, że standardowe pliki INI nie były modyfikowane. Jeśli używacie Mod Organizera, edycja plików INI odbywa się przez wybranie opcji [Edit Ini]. Użytkopwnicy programu Wrye Bash mogą zarządzać i edytować pliki INI w zakładce INI Tweaks.

Info-Logo.png
NOTE:
Changing settings in the Skyrim Launcher can undo some of the below INI tweaks. To avoid this, make sure to set the INI files as "read only" when all the tweaks are in place.

1.F.1. Skyrim INI[edit]

Go to the bottom of the Skyrim.ini and create the following:

Increases the distance arrows fly. (From "Arrows and Bolts Tweaks").
[Actor]
fVisibleNavmeshMoveDist=12288.0000
Places the camera just above your character's head in third-person view, and correct the camera angle in third-person view while on horseback. (From "Third Person Horse Camera"). Provides instant camera-angle switching when switching view types or when mounting/dismounting your horse. (from "Instant Camera POV Switching").
[Camera]
fOverShoulderAddY=0.0
fOverShoulderPosZ=18.0
fOverShoulderPosX=0.0
fOverShoulderCombatAddY=0.0
fOverShoulderCombatPosZ=24.0
fOverShoulderCombatPosX=0.0

fOverShoulderHorseAddY=-72.0
fOverShoulderHorsePosZ=50.0
fOverShoulderHorsePosX=35.0
fActorFadeOutLimit=-100

fMouseWheelZoomSpeed=60.0
f1st3rdSwitchDelay=0.95
iHorseTransitionMillis=001
Speeds up the book opening animation, and move the HUD elements closer to the borders of the screen.:
[Interface]
fBookOpenTime=200.0

fSafeZoneX=10
fSafeZoneY=10
fSafeZoneXWide=10
fSafeZoneYWide=10

Add the following under [Combat]:

Shifts the point of aim to the center of the aiming reticule for arrows and crossbows (with this setting targets will be hit where the cursor is placed at approximately 100 feet from the target).
f1PArrowTiltUpAngle=0.7
f3PArrowTiltUpAngle=0.7
f1PBoltTiltUpAngle=0.7
f3PBoltTiltUpAngle=0.7

Add the following under [Display]:

Fixes the shadow flickering issue. Shadow flickering is caused by updating sun shadows.
fSunShadowUpdateTime=0
fSunUpdateThreshold=2.0
Increases the time that blood decals remain visible (tweak from “Enhanced Blood Textures” mod).
fDecalLifetime=512.0
Helps reduce Z-fighting, but may increase clipping, especially with a higher field of view. See Gopher's More Z-fighting video for more information and examples.
fNearDistance=18.0000

Add the following under [General]:

Disables the annoying intro sequence.
sIntroSequence=
Prevents crashes when loading into a large interior area.
iLargeIntRefCount=262144
Helps prevent lighting “pop-in” by pushing back the distance at which the flicker/pulse animation loops begin.
fFlickeringLightDistance=8192

1.F.2. SkyrimPrefs INI[edit]

Modify the following under [Controls]:

Disable mouse acceleration.
bMouseAcceleration=0

Add the following under [Decals]:

Enables higher resolution blood decals on NPCs.
bDecalsOnSkinnedGeometry=1

Modify the following values under [Display]:

Valid values range from 0 - 7. Lower values will sharpen shadows (not the resolution), making vegetation more "vibrant." It gives a subtle increase in performance, but also gives more pixelated and striping effects to shadows. Higher values will make shadows softer and more blurred. Consider a value of two if using ENB.
iBlurDeferredShadowMask=3
Enables shadows rendering on trees.
bTreesReceiveShadows=1
If running Extreme STEP using 'Ultra' setting for shadow shadow quality to in 1.B.1, this tweak will further improve shadow resolution at a performance cost. Consider also raising 'iShadowMapResolutionSecondary' to 4096 on high-end machines. For Performance or Baseline STEP, do not change the default values for either of these settings.
iShadowMapResolutionPrimary=4096
iShadowMapResolutionSecondary=2048
Improves the blood decals number per scene (from “Enhanced Blood Textures”).
iMaxDecalsPerFrame=256
ENB users ONLY! Enabling these without an ENB will decrease performance with no visual impact and possibly introduce excessive shadow striping.
bDrawLandShadows=1
bFloatPointRenderTarget=1

Modify the following under [TerrainManager]:

Helps reduce Z-fighting, but may increase clipping, especially with a higher field of view. See Gopher's More Z-fighting video for more information and examples.
fBlockMaximumDistance=500000
fBlockLevel1Distance=140000
fBlockLevel0Distance=75000
fSplitDistanceMult=4.0

Modify the following under [MAIN]:

Also helps reduce Z-fighting. See Gopher's More Z-fighting video for more information and examples.
fSkyCellRefFadeDistance=500000.0000
Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


Reminder - Essential Guides[edit]

The following guides form the base from which STEP builds and provide details on many of the topics mentioned in this Guide.

 1. Skyrim Installation Guide (SIG) – Comprehensive installation and configuration guide to Skyrim and its DLCs, mods, extensions, and utilities.
 2. Wrye Bash Guide (WBG) – A practical, hands-on introduction to Wrye Bash using STEP as a working example.
 3. Mod Organizer Guide (MOG) – A WIP with some advice and troubleshooting suggestions.


Final Notes[edit]

A Final Consideration

Install mods in the order that they are presented in the following tables in order to achieve an aesthetically and mechanically well-vetted result. More experienced or adventurous modders may want to use STEP as a loose guide.

Information from certain mods used can write additional information into save games. Thus, some mods can continue to affect the game even after the mods are removed or updated.

From the Bethesda document, Skyrim Mod Troubleshooting: Best Practices:

"When you play Skyrim with a mod, in most cases, the new data for the mod will be written into any new saved games you create. For example, if you play Skyrim with Mod X and create a save, the next time you load that save, the game will expect Mod X to also be loaded. If you no longer want to play Skyrim with Mod X, it is best to unload Mod X (by unchecking the plugin under Data Files in your Skyrim launcher) and loading a save that does not require Mod X, usually an older save or a backed up save."

The short version is “Never continue with a save once a mod it relies upon has been removed.” Although this is good advice, there may be occasions when it is inconvenient to revert to an older save. The Troubleshooting Guide provides a "best-practice procedure" for attempting to ‘clean’ the effects of a removed mod from a save game.

FINALLY... ALWAYS read the ReadMe and other mod-related documentation that comes packaged with most mods. This includes the mod description on the Nexus. If the mod author has seen fit and taken time to create these reference materials, then they are relevant and important in the eyes of the mod author. This means that they are relevant and important to you!

STEP 2[edit]

Mod Installation


Mod Name Baseline Quality Options DLC Required Notes
Mod NameWikilink.png Baseline LowQuality.png HighQuality.png
DG
Notes
Core Mod Core mods are indicated by the presence of a green vertical bar in the row at the immediate left-hand column of the table.
Mod Name Nexus mod name (where applicable) presented as a link links to Nexus for download.
Wikilink.png Link to the mod's Wiki page.
Baseline This notes the STEP Baseline version or option of the corresponding mod, and usually only refers to graphical quality choices. Stylistic or mechanical suggestions are located in the "Notes" section.
Quality Options Indicates if there are performance-friendly or performance-unfriendly versions of the mod relative to the Baseline recommendation:
 LowQuality.png       Relative to Baseline, a lower quality, less demanding version of the mod is also available.
      HighQuality.png  Relative to Baseline, a higher quality, more demanding version of the mod is also available.
 LowQuality.png HighQuality.png  Relative to Baseline, both lower and higher quality versions of the mod are available.
DLC Required Any DLCs listed here are required for the mod to function. If all DLCs listed are not present do not use this mod.
Notes Brief notes that apply to the mod or installation. In some cases, mods with many alternative options will include a suggested option. These suggestions will take the form of: "STEP recommends 'Option A'." In other cases, there may only be one appropriate alternative option that fits the STEP Mandate. These instructions will take the form of: "Use 'Option A'."


Info-Logo.png

NOTE

Consider the following while installing mods:

 • Mods should be installed in the order that they are listed to ensure that mods further down the list overwrite those occurring before them. This is necessary to ensure the desired in-game effect. Mods are otherwise listed in alphabetical order within each section, and any deviations from this are purposeful to achieve the desired outcome.
 • To achieve the best results, “Loose files” (non-BSA) versions of mods should be used. If a "loose files" version is not available, extract the BSA as described here.
 • Always install plugins (ESPs/ESMs) unless otherwise noted. If there are not any notes associated with a particular mod, then all options fit the STEP mandate. The notes only provide instructions where necessary; otherwise, STEP encourages user customization.
 • Unless otherwise stated, follow BOSS's advice with regards to mod cleaning.

2.A.[edit]

Standalone applications that aid in the management of the modding process

No mods defined.

2.B.[edit]

Standalone applications that aid in the management of the modding process

No mods defined.

2.C.[edit]

Mods that expand on the inherent functionality of a game or another mod without themselves affecting content

No mods defined.

2.D.[edit]

Mods have a programmatic component that fixes various bugs and/or inconsistencies

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.E.[edit]

Mods that affect any aspect of the user interface

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.F.[edit]

Mods that replace existing models or textures

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.G.[edit]

Mods that replace existing models or textures

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.H.[edit]

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.I.[edit]

Mods that replace existing models or textures

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.J.[edit]

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.K.[edit]

Mods that replace existing models or textures

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.L.[edit]

Mods that affect sounds or music

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


2.M.[edit]

No mods defined.

Benchmark32.png
Benchmark
Benchmark32.png


Post-Installation Housekeeping[edit]

Once all mods have been installed and are ready to play, be certain to either:

 • Start a brand new character, or
 • load the save game generated just after character creation if it exists, or
 • load an existing character after clean saving the relevant save game.


STEP 3[edit]

Tips & Troubleshooting Common Issues

3.A. Technical Tips[edit]

The following is a good place to begin, but be certain to also check the Troubleshooting Guide. Also, search the support & Troubleshooting forum on the STEP Boards,

3.A.1. Maximizing STEP[edit]

A heavily modded Skyrim can bring even a very powerful system to its knees. Maximum visual quality is highly dependent upon total on-card graphics-dedicated video memory (VRAM), the number of GPUs, and monitor resolution. The goal should be to maintain 32 or more FPS on average without any noticeable stuttering. Following are some enhancements that users with rather powerful systems might be able to take advantage of:

 • Try using SSAO (using video driver settings) for better quality graphics and note the performance hit.
 • Use one of the STEP-recommended ENB configurations.
 • Make sure Skyrim.ini and SkyrimPrefs.ini are writable and, using the Skyrim Launcher, max out ...
  • anti-aliasing
  • anisotropic filtering
  • view distances
  • shadow quality
  • texture quality
Info-Logo.png
NOTE:
Starting up the Launcher will overwrite some of the INI settings previously recommended, so those will need to be reset.

3.A.2. Fix game launch crash after installing STEP[edit]

For crashes to desktop (CTDs),

 • Set the Skyrim executable "TESV.exe" to run as administrator (right click TESV.exe > Properties > Compatibility > Check Run this program as administrator).
 • If using RCRN or any other FXAA-Injector/ENB mod, turn off any on-screen display programs and monitoring tools such as Fraps, ATI Tray Tools, MSI Afterburner, GPU-Z, etc.
 • Get the latest DirectX runtime installed.

3.A.3. Defrag the Hard Drive[edit]

For hard drives (not SSDs), this is a very important task once most/all mods are installed. The Windows defrag utility may be used, but it is sub-standard. A couple of the best free utilities are Defraggler and Auslogics Disk Defrag. Do NOT defrag an SSD as it will detrimentally affect its lifetime.

3.A.4. Semi-Invisible People & Misbehaving Walls[edit]

Be certain that ATI Antialiasing is set to Multi-Sample and NOT Adaptive. Also, remember to download the latest ATI drivers. Also be certain that bFloatPointRenderTarget=1 in the SkyrimPrefs.ini if using ENB.

3.A.5. Using Windowed Mode (ATI)[edit]

If having stuttering problems or CTDs in full screen mode, try "full screen" windowed mode by downloading Simple Borderless Window. The "Simple Borderless Window" launcher SBW.exe launches SKSE, so start the game through SBW.exe.

3.A.6. Increase Overall Performance[edit]

If after following the whole guide and installing the enhanced graphics, the game is unplayable due to low performance, try one or more of the following:

 • Disable SSAO or Supersampling AA (or both) if enabled.
 • Reduce shadow quality from the Skyrim Launcher.
 • Install the performance-friendly versions of textures where applicable.
 • Consider texture optimization.
 • Reduce The [View Distance] settings in the game launcher (see 1.B.1).

3.A.7. Texture Shimmering, Etc.[edit]

Refer to the Z-Fighting Guide.

3.B. In-Game Tips[edit]

The console can be activated by pressing the tilde ([~]) key, often located just below [Escape], while in-game.

3.B.1. Optimize Field of View (FOV)[edit]

In the console enter the following using a number from 66-100, depending on resolution and screen ratio. Default is 65 (4:3 screens), but 70-75 works nicely for 16:10 screens and 75-80 works nicely for 16:9 screens:

FOV ##

This change will be permanent in the saved game. Other INI FOV tweaks don't require opening the console, but they don’t 'stick' and can corrupt the game. Also note that high FOV can cause a performance drop for some configurations.

3.B.2. BIG Frame Drops During Cell Loading[edit]

This is a likely indicator that VRAM is too often operating at or beyond capacity (see 3.A.6).

User Contributions[edit]

How YOU Can Help

STEP can only get bigger and better with help from the user community. Even simply maintaining the current STEP is too much work for the core STEP team to ensure that the highest quality is maintained. We need people to help us identify mods that are thought to improve Skyrim while adhering to the STEP Mandate. We also need ongoing reviews and updates on mods that may be causing problems or that stray from the STEP philosophy. Finally, we need help from the community in terms of testing, benchmarking and analysis. More detail is presented in the Mod Testing Guide.

In order to suggest a mod, visit the Mod Suggestions section of the STEP Forums.

Info-Logo.png

NOTE

The STEP team will be beta testing a new mod-testing procedure and interface currently in final stages of development here on the STEP Wiki. Anyone interested in testing mods of any kind --whether included in STEP or not-- should contact the STEP administrators by email or on the forums (click on the link in upper left of header).
Thank you for reading and enjoy the game!


Special Credits[edit]

The STEP administrators would sincerely like to thank (from the bottoms of our fuzzy little hearts):

 • The authors of mods recommended in STEP
 • The core STEP Community for feedback, suggestions and input
 • The STEP beta testers ... for their good humor and rigorous analyses
 • The Nexus community
 • Bealdwine, EisDrache & Frihyland - site founders on indefinite leave (we hope you guys are well!)
 • Outstanding v2.2.5 contributors - dstansberry, Eliian, Kelmych, Neovalen, torminater, WilliamImm, Wormheart, and many others.
 • Bethesda Softworks for Skyrim (and TES in general)

Site Donors

We have had a handful of generous user donations to keep this site alive and viable. Most of these donors have not left their user names, so they will remain anonymous; however, the following are site contributors that have generously given a bit of their livelihood in support of STEP. For that, we thank them immensely!

 • geeee785
 • Lauren
 • solist
 • 26 additional generous contributors that will remain anonymous until their user names are made known to us.


The core STEP team is:[edit]
 • Farlo - Mediawiki developer & extraordinaire, Mod-list co-compiler, forums admin, site founder
 • MontyMM - Solutions developer (Semi-Automatic STEP), site founder
 • stoppingby4now - Main site developer, Semantic Mediawiki developer & extraordinaire, site founder
 • TheCompiler - STEP creator, mod-list extraordinaire
 • z929669 - Wiki & forums content editor, main site administrator, hosting maintenance, site founder
 • STEP Forum moderators: Kelmych, rootsrat, techangel85, torminater

{{#css:MediaWiki:StepGuide.css}}